Arama :

 
 
Günün Haberleri Firma Rehberi Ana Sayfam Yap Sitene Ekle İletişim Künye

25 Mayıs 2019 Cumartesi 17:01    

 

 
 
 
Orhangazi Meydanı için proje yarışması

 Reklam
Orhangazi meydanı yeniden tasarlanıyor
16 Kasım 2011 Çarşamba 12:46
Orhangazi Meydanı için proje yarışması
 

Bursa Büyükşehir Belediyesi yönetimde ‘ortak akıl’ prensibi doğrultusunda Orhangazi Meydanı’nda uygulanacak kentsel tasarım projeni yarışmaya açtı. Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’nin Mimarlar Odası, Peyzaj Mimarları Odası ve Şehir Plancıları Odası üyelerine açık olan yarışmaya başvurular başlarken, adayların projelerini en geç 7 Şubat 2012 tarihine kadar teslim etmesi gerekiyor.

Bursa’yı ortak akılla yönetme konusunda kararlı bir tutum izleyen ve daha önce Fatih Sultan Mehmet Bulvarı’nda uygulanacak projenin belirlenmesi için halka açık anket düzenleyen Büyükşehir Belediyesi, şimdi de Orhangazi Meydanı’nda uygulanacak kentsel tararım projesini yarışmaya açtı. Tarihi Kent Merkezi’nde, Koza Han, Ulu Cami, Gazi Orhan Camii ve Tarihi Belediye Binası önünde yer alan Orhangazi Meydanı, Bursa’nın tarihi, turistik ve kültürel kimliği açısından büyük önem taşıyor. Gerek Bursalılar gerekse yerli ve yabancı turistler tarafından yoğun bir şekilde kullanılan meydanda, zamanın olumsuz etkileriyle görsel ve işlevsel bozulmaların yaşandığını göz önünde bulunduran Büyükşehir Belediyesi, bölgeyi tarihi kent merkezinin kimliğine uygun olarak kentsel, mimari ve peyzaj tasarımı ilkeleri çerçevesinde yeniden düzenlenesini amaçlıyor.

Tarihi doku ön planda
Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’nin Mimarlar Odası, Peyzaj Mimarları Odası ve Şehir Plancıları Odası üyelerine açık olan yarışmada, proje alanının yakın çevresiyle ilişkilendirilmesi, Tarihi Çarşı ve Hanlar Bölgesi’nin bütününe ilişkin ilkesel kararlar oluşturulurken başta engelliler olmak üzere tüm yaya kullanıcıları için
erişilebilirliğin sağlanması ön planda tutulacak. Bunun yanında meydanın günün her saatinde kullanımına yönelik işlevleri içeren mekansal çözümlerin sunulması, yarışma alanının kent ekolojisine katkısını arttıracak yeşil alan sistematiğinin
getirilmesi ve anıt ağaçlar ve mevcut yeşil dokunun dikkate alınarak tasarımların geliştirilmesi bekleniyor.

Yarışma takvimi
Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından 15 Kasım 2011’de ilan edilen yarışmada, son soru sorma tarihi 12 Aralık 2011, cevapların gönderilme tarihi ise 20 Aralık 2011 olarak belirlendi. Büyükşehir Belediyesi’nden 100 TL karşılığında alınacak şartname ile yarışmaya katılan adaylar, projelerini 7 Şubat 2012 tarihine kadar teslim edecek. Uludağ Üniversitesi Mimarlık Bölümü Başkanı Prof.Dr. Nilüfer Akıncıtürk’ün başkanlığında mimar, şehir plancısı ve peyzaj mimarlarından oluşan 7 kişilik jüri, projeleri 16 Şubat 2012’de değerlendirmeye alacak ve yarışmanın sonucu 23 Şubat 2012’de açıklanacak.

Büyük ödül 50 bin TL
Bursa’nın vitrini olan Orhangazi Meydanı’nı günümüz koşullarına uygun modern bir buluşma noktası haline getirecek olan yarışmada birinci ödülü ise 50 bin TL olarak belirlendi. Yarışmanın ikincisine 30 bin, üçüncüye ise 20 bin TL ödül verilecek. Toplam 5 adet olarak belirlenen mansiyonların her biri ise 10’ar bin TL ile ödüllendirilecek. Şartnameler Bursa Büyükşehir Belediyesi Destek Hizmetleri Dairesi Başkanlığı İhale Şartname Hazırlama Şube Müdürlüğü’nden temin edilebilirken, adaylar konuyla ilgili detaylı bilgilere Büyükşehir Belediyesi’nin http://www.bursa.bel.tr/orhangazi-meydani-ve-cevresi-yarismaya-cikiyor/duyuru/8431/ adresli resmi web sitesinden de ulaşabilirler.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Etiketler : Orhangazi, meydanı, yeniden, tasarlanıyor,Not: Sitemizdeki haberler belediyelerin kendi haberleridir sitemizin hiçbir sorumluluğu yoktur.

Bu Haber Toplam 1982 Defa Okunmuştur

Yorum Ekle Arkadaşına Gönder Yazdır Yukarı
 
  Yazarlarımız

Osman ÖZSOY
Kılıçdaroğlu'na neden Kemal adı verildi?

Yavuz SUBAŞI
GERİ DÖNÜŞÜM;GERİ KAZANIM… Kullandığımız çeşitl

Senai DEMİRCİ
Patlamaya utanan bomba...

Abdurrahman Dilipak
SP’de ortalık toz duman. Tartışmaları

Nurullah Aydın
TÜRK MİlLETİ’NİN YİĞİTLERİ VE HAİNLERİ

   Diğer Yazarlar

ÇOK OKUNANLAR

 
   

 Kullanıcı
 Parola
  Yeni Üye Şifremi Unuttum
 

Sponsor Bağlantılar Sponsor Bağlantı Sponsor Bağlantı Sponsor Bağlantı Sponsor Bağlantı
İlkelerimiz | Yasal Uyarı

 :: Ana Sayfa :: Editöre Gönder :: Günün Haberleri :: İletişim

 

Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
© 2008-2019 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
Haber Merkezi: +90 0212 667 66 66  |  Faks: +90 0212 667 66 66  |  Destek: info@belediyebulteni.com
Sayfa Üretimi: 0.2229  | Teknik Destek: info@belediyebulteni.com
Online: 16 Bugün: 531 Toplam: 1,823,444
Haberler artık Outlook'ta