Arama :

 
 
Günün Haberleri Firma Rehberi Ana Sayfam Yap Sitene Ekle İletişim Künye

21 Nisan 2019 Pazar 10:51    

 

 
 
 
Zeka Geriliği Olan Çocukların İstismar Edilme Oranları Yüksek”

 Reklam
Özürlü çocuklar işe yaramaz değil
29 Ekim 2011 Cumartesi 11:06
Zeka Geriliği Olan Çocukların İstismar Edilme Oranları Yüksek”
 

Özürlü Çocuklarınıza Bir İşe Yaramaz Gözüyle Bakmayın…”

“Zeka Geriliği Olan Çocukların İstismar Edilme Oranları Yüksek”

Eyüp Belediyesi Özürlüler Koordinasyon Merkezi ,  özürlülerin  ailelerini bilinçlendirmek için bir seminer düzenledi.  Çocuk Gelişim Uzmanı Selma Kartal Alicier’in verdiği seminer,  Eyüp Belediyesi Osmanlı Parkı Sosyal Tesisleri’nde gerçekleştirildi.

 Seminerde Alicier,  özürlülerin aile eğitiminin amaçlarını anlattı. “Özürlü çocuklarınıza bir işe yaramaz gözüyle bakmayın” diyen Alicier sözlerini şöyle sürdürdü:   “Aile eğitiminin amacı; ailenin özürlü çocuğunun kabulünü sağlamak, haklarını ve sorumluluklarını anlamasını sağlamak.  Ailenin belli programları uygulamasını sağlamak, evi daha verimli bir eğitim ortamı haline getirmek;   “ Özürlü çocukları olanlar, onu  kabul ve uyum sürecine gelebilmek için neler yapabilirler? Öncelikle çocuklarını sevmeli ve onu özrü ile kabullenmeliler.  Çocuklarına işe yaramaz gözüyle bakmamalılar. Çocuklarının  engeli ile ilgili bilgi  edinmeli, onları topluma kazandırmak için evde de eğitimin devam etmesi gerektiğini unutmamalılar.”

 Özürlü çocuğa sahip olan bir ailenin bununla başa çıkmada desteklenmediğinde ve yalnız bırakıldığında çocuklarını ihmal ve istismar edebildiğini anlatan Alicier, şunları söyledi: “Yapılan bir araştırmada, zeka geriliği olan çocuğa sahip anne babaların çocuklarını istismar etme potansiyellerinin normal çocukların anne babalarından daha fazla olduğu  saptanmıştır. Anne babaların ilaç ve alkol bağımlılığı, işsizlik, yoksulluk ve evlilikle ilgili sorunları,  ihmal ve istismarın nedenleri olarak sıralanabilir. Çocuk istismarını önlemenin yollarına ilişkin yapılan birçok çalışma sonucunda, anne babaların çeşitli konularda eğitilmelerinin çocuklarını ihmal ve istismar etmelerini önlemede etkili olabileceği ifade edilmektedir. Çocukların ihmali ve istismarını önlemede temel becerilerin öğretimi önem kazanmaktadır. Bu uygulamada anne babalara çocuğun gelişiminde önemli olabilecek alanlarda ve dil becerileri, giyinme, tuvalet eğitimi gibi konularda öğretme becerileri kazandırılabilir.  Bütün bunların yanında özellikle, basit davranış yönetimi ilkelerinin öğretimi konularına yer verilmelidir.”
Etiketler : Özürlü, çocuklar, işe, yaramaz, değil,Not: Sitemizdeki haberler belediyelerin kendi haberleridir sitemizin hiçbir sorumluluğu yoktur.

Bu Haber Toplam 1442 Defa Okunmuştur

Yorum Ekle Arkadaşına Gönder Yazdır Yukarı
 
  Yazarlarımız

Osman ÖZSOY
Kılıçdaroğlu'na neden Kemal adı verildi?

Yavuz SUBAŞI
GERİ DÖNÜŞÜM;GERİ KAZANIM… Kullandığımız çeşitl

Senai DEMİRCİ
Patlamaya utanan bomba...

Abdurrahman Dilipak
SP’de ortalık toz duman. Tartışmaları

Nurullah Aydın
TÜRK MİlLETİ’NİN YİĞİTLERİ VE HAİNLERİ

   Diğer Yazarlar

ÇOK OKUNANLAR

 
   

 Kullanıcı
 Parola
  Yeni Üye Şifremi Unuttum
 

Sponsor Bağlantılar Sponsor Bağlantı Sponsor Bağlantı Sponsor Bağlantı Sponsor Bağlantı
İlkelerimiz | Yasal Uyarı

 :: Ana Sayfa :: Editöre Gönder :: Günün Haberleri :: İletişim

 

Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
© 2008-2019 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
Haber Merkezi: +90 0212 667 66 66  |  Faks: +90 0212 667 66 66  |  Destek: info@belediyebulteni.com
Sayfa Üretimi: 0.2243  | Teknik Destek: info@belediyebulteni.com
Online: 15 Bugün: 400 Toplam: 1,806,224
Haberler artık Outlook'ta