Arama :

 
 
Günün Haberleri Firma Rehberi Ana Sayfam Yap Sitene Ekle İletişim Künye

17 Haziran 2019 Pazartesi 04:40    

 

 
 
 
Pınarbaşında Şiirin yolcularında Metin Önal rüzgarı esti.

 Reklam
Şiirin yolcularında Metin Önal rüzgarı
10 Ekim 2011 Pazartesi 23:27
Pınarbaşında Şiirin yolcularında Metin Önal rüzgarı esti.
 

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilen “Pınarbaşı’nda Şiirin Yolcuları” programının 2. yılının ilk konuğu şair Metin Önal Mengüşoğlu’ydu.

Kültür AŞ organizasyonunda, Pınarbaşı’nda Büyükşehir Belediyesi Sosyal Tesisleri’nde yapılan etkinlik, şiirsever Bursalıların yoğun ilgisini topladı. Adem Turan’ın konuşmasıyla başlayan program, Metin Önal Mengüşoğlu’nun hayatından kesitler taşıyan slayt gösterisi eşliğinde okunan biyografisiyle devam etti. Mengüşoğlu’nun şiirlerinden örnekler sunulan programda, Mengüşoğlu, çocukluğundan yazarlıktaki ilk eserlerine kadar yaşamından kesitleri dinleyicilerine aktardı. Çocukluğunda gizli gizli şiirler yazdığını söyleyen Mengüşoğlu, “Şiir o dönemde küçümseniyor, alaya alınıyor, boş iş görünüyordu. Bu nedenle şiirlerimi gizli gizli yazardım” dedi.

“Aşk değil, sevda…”
Mengüşoğlu, “Sevda Söze Dönüşmez” adlı şiir kitabının adıyla ilgili açıklamasında, “Benim referansım Kur’andır. Kur’an aşk kelimesine rast gelmedim. Hatta cahiliye dönemi Arap şiirine bile baktığımda bu kelimeyi bulamadım. Bu kelimenin Türkçe’deki karşılığı ‘tutku’dur, yani ‘aklı baştan alan şey’. Bense, aklı baştan alan şeylere tahammül edemiyorum. Bu arada, bu sorunun karşılığını ayrıntılı bir şekilde ‘Düşünmek Farzdır’ adlı kitabımda verdiğimi söylemeliyim” dedi.
Hukuk Fakültesi’ni bitiren, bir süre de Askeri Savcılık görevi yapan Mengüşoğlu, “Günümüz şiirine nasıl bakıyorsunuz?” sorusuna da “Türkçe şiir yazan şairler dilleriyle övünebilir. Çünkü zengin bir şiirimiz var. Meselâ Divan şiirimiz var. Soylu bir şiir geleneğimiz var. Fakat son yıllarda, ideolojik kamplaşmalar bu büyük geleneği yok etmek istiyor. Küçük birlikler, çetecikler oluşuyor. Birkaç sayı dergi çıkaranlar, her şeyin kendilerinden menkul olduğunu söylüyorlar. Bunlar kendilerinden olmayanı ayırıyor, içlerine almıyorlar. Oysa, sanat asla kibirle yan yana yürümez. Sanat ancak tevazu ile yürür. Kibirle yürüyen sanat ancak sakarlık olabilir” diye konuştu.
Programın sonunda Bursa Kültür A.Ş. tarafından usta şaire plaket takdim edildi.

Metin Önal Mengüşoğlu kimdir?
1947 Yılında Elazığ’da doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini, babasının memuriyeti sebebiyle Diyarbakır ve Malatya’da tamamladı. Ortaokul sıralarında başladığı yazı ve kültür hayatı o dönemlerin belli başlı dergilerine yazı, şiir, hikâye ve denemeler olarak yansıdı. Aynı tarihlerde periyodu kısa süren iki dergi yayınlama denemesi oldu. Kendi başına bir fikir ve sanat dünyası kurdu, onu yaşadı ve yaşattı.
İstanbul üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Fakülte yıllarında düşünce, sanat ve kültür dünyasının içinde aktif rol alan şair, birçok dergide yazdı. Kelime Dergisi yayınlarını kurdu ve yönetti. Sanatın bir misyon yüklenmesi gereğini her vakit savundu. Şiir ve hikâyelerinde bunu kanıtlamaya çalıştı.
Birçok alanda eserler verdi. Şiirlerinde geleneğin tadı, folklorun melodisi ve modernizmin kazanımları birlikte vardır. Hikâyeleri ve romanı kasaba boyutlarını aşamamış Anadolu şehir hayatına tutulan ayna gibidir.
Memuriyet yapmadı. Diplomalarını yırttı.
Bursa’ya yerleşti. Bursa’da ipek ipliği ile alakalı küçük işinde maişetini temin etti. Çalışmalarını aralıksız sürdürdü.
Kitapları:
Şiir: Ben Asyalı Bir Ozan, Çamurlu Bir Irmak, Hayatımın Bahanesi, Sevda Söze Dönüşmez, Bıçağa Basar Gibi, Endülüs.
Hikaye-Roman: Gâvur Kayırıcılar, Dr. S, Yerler Mühürlendi, İstanbul Hikâyeleri.
Deneme: Düşünmek Farzdır, Ağabeyime Mektuplar, Kimliğin Fotoğrafsız Yaprağı, Havada Bulut Var, Vahy ve Sanat, Öptüm Kara Gözlerinden, Zihni Karışıklar İçin Alışkanlık Reçetesi.
Hatıra: Harput Şehrengizi.
İnceleme: Müstesna Şair Mehmed Âkif, Vahiy ve Sanat, Bilge Terzi Said Çekmegil.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ
Etiketler : Şiirin, yolcularında, Metin, Önal, rüzgarı,Not: Sitemizdeki haberler belediyelerin kendi haberleridir sitemizin hiçbir sorumluluğu yoktur.

Bu Haber Toplam 1592 Defa Okunmuştur

Yorum Ekle Arkadaşına Gönder Yazdır Yukarı
 
  Yazarlarımız

Osman ÖZSOY
Kılıçdaroğlu'na neden Kemal adı verildi?

Yavuz SUBAŞI
GERİ DÖNÜŞÜM;GERİ KAZANIM… Kullandığımız çeşitl

Senai DEMİRCİ
Patlamaya utanan bomba...

Abdurrahman Dilipak
SP’de ortalık toz duman. Tartışmaları

Nurullah Aydın
TÜRK MİlLETİ’NİN YİĞİTLERİ VE HAİNLERİ

   Diğer Yazarlar

ÇOK OKUNANLAR

 
   

 Kullanıcı
 Parola
  Yeni Üye Şifremi Unuttum
 

Sponsor Bağlantılar Sponsor Bağlantı Sponsor Bağlantı Sponsor Bağlantı Sponsor Bağlantı
İlkelerimiz | Yasal Uyarı

 :: Ana Sayfa :: Editöre Gönder :: Günün Haberleri :: İletişim

 

Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
© 2008-2019 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
Haber Merkezi: +90 0212 667 66 66  |  Faks: +90 0212 667 66 66  |  Destek: info@belediyebulteni.com
Sayfa Üretimi: 0.2229  | Teknik Destek: info@belediyebulteni.com
Online: 14 Bugün: 292 Toplam: 1,840,100
Haberler artık Outlook'ta