Arama :

 
 
Günün Haberleri Firma Rehberi Ana Sayfam Yap Sitene Ekle İletişim Künye

26 Mayıs 2019 Pazar 03:21    

 

 
 
 
24 saat kesintisiz ulaşım ve 2 aktarmaya tek biniş ücreti ödeme dönemi başlıyor

 Reklam
Toplu taşımada yeni sistem
05 Ağustos 2011 Cuma 22:24
24 saat kesintisiz ulaşım ve 2 aktarmaya tek biniş ücreti ödeme dönemi başlıyor
 

Antalya Büyükşehir Belediyesi, ‘Ulaşımda Yeni Toplu Taşıma Dönemi’ne 20 Ağustos’ta başlıyor. Antalya, yeni dönemde 24 saat kesintisiz toplu taşımayla tanışacak. Yolcular, 45 dakika içinde aynı yönde 2 toplu taşıma aracına tek biniş ücretiyle binebilecek. Kısa hatlara da indirim yapıldı. Başkan Akaydın, “Turizm başkenti Antalya, kendisine yakışan kaliteli toplu taşıma sistemine kavuşacak. Yeni toplu taşıma dönemi Antalyamıza hayırlı ve uğurlu olsun” dedi.ANTALYA Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Mustafa Akaydın, Genel Sekreter Prof. Dr. Mehmet Aktekin, Ulaşım Danışmanı Erhan Öncü, Hukuk Müşaviri İlker Gedik ve Ulaşım Daire Başkanı Nazif Altınpınar, ulaşımdaki yeni düzenlemeleri basın toplantısıyla anlattı. Belediye Kültür Salonu’nda düzenlenen toplantıya basın mensupları yoğun ilgi gösterdi. Ulaşımda kangrene dönüşen sorunları çözmekte kararlı olduklarını belirten Akaydın, toplu taşımada tarihi dönüşümün adımlarını attıklarını dile getirdi. Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin hazırladığı “Antalya Toplu Taşıma Yapılanma Planı” uyarınca başlatılan ‘Ulaşımda Yeni Toplu Taşıma Dönemi’nin 20 Ağustos 2011 tarihinde tüm toplu taşıma araçlarında uygulanmaya başlanacağını bildiren Akaydın, “Turizm başkenti Antalya, yeni uygulamayla birlikte 24 saat kesintisiz toplu taşımayla tanışacak. Yolcular 45 dakika içinde aynı yönde 2 toplu taşıma aracına tek biniş ücretiyle binebilecek. Yeni düzenlemeyle kısa hatlara indirimler de uygulanacak” dedi.
İNDİRİMLER DE YAPILDI
Kırsaldan gelen toplu taşıma araçlarının toplu taşıma aktarma merkezlerine yolcuları indireceğini belirten Mustafa Akaydın, yolcuların bu merkezlerden standart kentiçi toplu taşıma otobüslerine 2’nci binişleri yaparak kent merkezine tek biniş ücretiyle istedikleri noktaya kolayca ulaşabileceğini söyledi. Raylı Besleme + Antray + Raylı Besleme hatlarını ‘aynı yönde’ kullanan bir yolcunun 3 araç değiştirmesine rağmen sadece 1.70 TL ödeyeceğini anlatan Akaydın, “Yeni düzenlemede çevredeki yerel hatlar dışında yolculuk bedelleri kent içinde 3 kademeli olacak. Besleme otobüs hatlarında 75 kuruşa yolculuk yapılıp toplam 1.50 TL’ye geri dönülebilecek. Kısa ve aktarmasız hatlar 1.50 TL olacak. 15 kilometreden daha uzun hatların biniş ücreti ile aktarmalı yolculukların biniş ücreti 1.70 TL olacak. Sık seferler konularak duraklarda bekleme süreleri en aza indirilecek. Yeni düzenlemelerle kent içi trafik de rahatlayacak” diye konuştu.
HALKIMIZDAN ANLAYIŞ BEKLİYORUZ
Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Mustafa Akaydın, Antalya’da yıllardır ilkel yöntemlerle yapılan toplu taşımada yaşanan sorunlara köklü çözümler getirmek için kolları sıvadıklarını söyledi. Vatandaşların alışmasına kadar yeni düzenlemelerin ilk aşamada sıkıntı yaratabileceğini bildiklerini vurgulayan Başkan Akaydın, şöyle devam etti: “Halkımıza yakışan modern bir toplu taşıma sistemini Antalya’ya kazandıracağız. Antalya’nın toplu taşımadaki sıkıntılarını kökünden çözeceğiz. Her değişim ve dönüşümde bazı sıkıntılar yaşanır. Biz mümkün olduğunca bu sıkıntıları yaşatmamaya çalışacağız. Halkımızdan beklentimiz biraz sabır ve karşılaşabilecekleri sıkıntıları ortadan kaldırmamız için bizlere yardımcı olmalarıdır. Duyarlı halkımızın bu konuda bizlere yardımcı olacağına inancım tamdır. Yeni düzenlemeyle yolcular gidecekleri yerlere en kısa sürede ve en kestirme güzergahlarla kaliteli bir toplu taşıma sistemiyle ulaştırılacak. Bu Avrupai sistemi vatandaşlarımızın yararı için uygulamaya geçiriyoruz.”
ANTALYA’YA HAYIRLI OLSUN
Bu düzenlemelerin sadece günümüzdeki değil, gelecekteki sorunları da azaltacağını kaydeden Akaydın, halkın bu sistemi tam anlamıyla uygulamaya konulmasıyla kazanacağını söyledi. Akaydın, “Toplu taşıma esnafımız da zaman kaybı ve israfın önlenmesiyle kazançlı çıkacak. Turizm başkenti Antalya, kendisine yakışan kaliteli toplu taşıma sistemine kavuşacak. Antalya, yeni uygulamayla birlikte 24 saat kesintisiz toplu taşımayla tanışacak. Yeni toplu taşıma dönemi, Antalyamıza hayırlı ve uğurlu olsun” dedi.
Başkan Akaydın, Halkkart ile ilgili kamuoyunda bilinçli olarak çıkarılan dedikodulara da yanıt verdi. 2 türlü kart olduğunu belirten Akaydın, “Birisi anonim olan kartlardır. Bu kartlar bedavadır. Diğeri de indirimli kartlardır. Bu kartlarda depozito ücreti alınır ancak bir yıl sonra bu depozito bedelleri kartlara biniş ücreti olarak geri yüklenmektedir. Yani bu kartlar da bedavadır. İndirimli olan kartlar ile A-Kent’in özel fonksiyonlar yüklediği ve bazı alışveriş merkezlerinde indirimler sağlayan özel kartı ise ücretlidir” diye konuştu. Akaydın, paralı binişlerin de 12 Ağustos’ta sona ereceğini vurguladı.
Başkan Akaydın’ın konuşmasının ardından Ulaşım Danışmanı Erhan Öncü, yeni sistemin detaylarını anlattı. Antalya’da şu anda yolcu taşımanın değil, yolcu toplamayı sağlayan bir toplu taşıma sistemi olduğunu kaydeden Öncü, “Yeni sistemle en kısa yoldan yolcu taşımayı sağlayan bir sistem uygulanacak” dedi. Bilgilendirme toplantıları milletvekilleri, belediye meclis üyeleri, belediye personeli, sivil toplum örgütleri ve meslek odalarına yönelik de düzenlenecek.
İŞTE YENİ SİSTEMİN DETAYLARI
Antalya’da halen toplam 71 hat üzerinde çalışan 663 AB plakalı midibüs ile toplam 66 hat üzerinde yolcu taşıyan 161 özel halk otobüsünün, özellikle kent merkezinde yoğunlaşan hatları trafiği olumsuz etkiliyor. Mevcut durumda 137 olan hat sayısı, tekrarlar azaltılarak 81’e düşürülecek ve aynı koridorlarda gereksiz rekabet önlenerek vatandaşa daha iyi hizmet verilecek. Yeni düzenleme kapsamında 12 adet gövde hattı, 21 adet ana hat, 23 yerel hat, 15 adet besleme hattı, 10 adet de raylı sistem besleme hattı olmak üzere 81 hat oluşturulacak. Hat numaraları ise oluşturulacak 7 bölgeye göre baştan sona yeniden düzenlenecek. Antalya kent merkezinde 11 adet Toplu Taşıma Aktarma Merkezi oluşturulacak. Sırasıyla Sarısu, Gürsu, Gülveren, Fatih, Otogar, Varsak-1, Varsak-2, Meydan, Demokrasi, Güzeloba ve Aksu’da Toplu Taşıma Aktarma Merkezi kurulacak. Buralarda fiziki düzenleme ve peronlar yapılacak. Vatandaşların sorularına yanıt verilmesi için 14 kişilik çağrı merkezi de oluşturuldu.
Etiketler : Toplu, taşımada, yeni, sistem,Not: Sitemizdeki haberler belediyelerin kendi haberleridir sitemizin hiçbir sorumluluğu yoktur.

Bu Haber Toplam 2087 Defa Okunmuştur

Yorum Ekle Arkadaşına Gönder Yazdır Yukarı
 
  Yazarlarımız

Osman ÖZSOY
Kılıçdaroğlu'na neden Kemal adı verildi?

Yavuz SUBAŞI
GERİ DÖNÜŞÜM;GERİ KAZANIM… Kullandığımız çeşitl

Senai DEMİRCİ
Patlamaya utanan bomba...

Abdurrahman Dilipak
SP’de ortalık toz duman. Tartışmaları

Nurullah Aydın
TÜRK MİlLETİ’NİN YİĞİTLERİ VE HAİNLERİ

   Diğer Yazarlar

ÇOK OKUNANLAR

 
   

 Kullanıcı
 Parola
  Yeni Üye Şifremi Unuttum
 

Sponsor Bağlantılar Sponsor Bağlantı Sponsor Bağlantı Sponsor Bağlantı Sponsor Bağlantı
İlkelerimiz | Yasal Uyarı

 :: Ana Sayfa :: Editöre Gönder :: Günün Haberleri :: İletişim

 

Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
© 2008-2019 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
Haber Merkezi: +90 0212 667 66 66  |  Faks: +90 0212 667 66 66  |  Destek: info@belediyebulteni.com
Sayfa Üretimi: 0.2238  | Teknik Destek: info@belediyebulteni.com
Online: 19 Bugün: 296 Toplam: 1,823,788
Haberler artık Outlook'ta