Arama :

 
 
Günün Haberleri Firma Rehberi Ana Sayfam Yap Sitene Ekle İletişim Künye

24 Mart 2019 Pazar 14:08    

 

 
 
 
Ülser, Reflü ve Gastridin tedavisi için Momordica

 Reklam
Ülser,Reflü,ve Gastride dikkat
04 Ekim 2011 Salı 14:26
Ülser, Reflü ve Gastridin tedavisi için Momordica
 


 
Ülser, gastrit ve reflü hastalıklarının tedavisinde mormordica'da (Kudret Narı) saklı

Mide ülseri, reflü ve gastrit; uzun ilaç tedavilerine, sıkı diyetlere, gelişmiş teşhis ve tedavi yöntemlerine rağmen  tıbbın çözüm bulmakta zorlandığı hastalıklardandı.   Hastaların yaşam kalitelerini düşüren bu tür hastalıkların tedavisinde yeni bir alternatif bulundu. Halk arasında Kudret Narı olarak bilinen “mormordica” adlı bitki, içeriğinde ki “charantine” adlı etken madde sayesinde bu hastalıkların temelinde yatan sorunu çözüyor.

Mide hastalıklarının, ülser, reflü ve gastridin temelindeki sorun olan ve midede yaşayan Helicobacter Pylori isimli bakterinin, mide asidini arttırarak bu hastalıkları tetiklediği 1982 yılında doktor Barry Marshall tarafından keşfedilmiş ve bu bilimsel keşif tam 23 yıl sonra Nobel Tıp Ödülü nü almıştı.

İşte kudret narı (mormordica) bu bakterinin sayısını azaltarak aktivitesini baskılıyor ve üremesini engelleyerek hastalığı durdurduğu gibi antienflamatuar etkisiyle mide-bağırsak enfeksiyonların önüne geçiyor. Kudret narı, mide ve bağırsaktaki yaraların tedavisinde başarı gösterip bu yaraların hızla kapanmasında çok etkili oluyor.   Uzmanlar, halkımızın uzun yıllardır mide rahatsızlıklarında ve diyabette bu bitkinin tedavi edici özelliklerinden faydalandığını söylerken, “anlaşılıyor ki, modern tıpla geleneksel tıbbın daha fazla etkileşim içerisinde olması gerekir” diyerek görüşlerini belirtiyorlar.

Ülser , Reflü, Gastrit, Asit fazlası gibi mide-barsak sistemine bağlı tüm hastalıkların başlıca nedenleri şunlardır;
Mide özsuyu ve içerdiği maddelerdeki (asit-pepsin) artışının mide duvarına zarar vermesidir. Bunun yanı sıra bu etkenlere karşı mideyi koruyan (mukus, PG) bileşimlerin azalması da mide duvarını asidin etkisine karşı savunmasız bırakarak ülsere yol açabilir.

Bu nedenler içinde; helikobakter pilori infeksiyonu birincil rolü oynamaktadır ki geliştirilen antibiyotik tedavilerinin başarı oranı oldukça düşüktür.

Sigara kullanımı, ağrı kesici ilaç kullanımı, genetik yatkınlık , stres, dengesiz ve sağlıksız beslenme alışkanlıkları (Kızartılmış gıdalar, asitli içecekler vs...)  en sık rastlanılanan nedenlerin başında yer almaktadır.


Bu rahatsızlıkların tedavisinde yıllardır kullanılağelen bir çok ilaç (aslında aynı etken maddeye sahip bir çok ilaç, asit baskılayıcılardır ve ancak yanma ve ağrıları azaltmak için mide asidini baskılarlar) kalıcı bir tedavi uygulayamazlar ve bir kısır dönğünün içerisine giren hastalar bağımlı bir şekilde yanlarında çeşitli ilaçlarla dolaşmak zorunda kalırlar.

KİMYASAL İLAÇLAR VE YAN ETKİLERİ

Mide asidini baskılamaları nedeni ile vücuda alınan gıdalardan elde edilmesi gereken vitamin ve mineraller sindirim sisteminde parçalanamadığından dolayı vücudun günlük ihtayaç duydugu  bu vitamin ve minerallerin eksikliğine neden olur. Bu nedenle bu tür asit baskılayıcıların
1-3 aydan fazla kullanımı önerilmez. Hazımsızlık, kabızlık, gaz sıkışması sindirim ve boşaltım sisteminde yavaşlama (tembellik) meydana gelir.
Uzun dönem kullanımı erkeklerde cinsel iktidarsızlık vb... bir çok soruna neden olabilmektedir

ÜLSER

Midenin iç yüzündeki belirli bir kısmın aşınması sonucu meydana gelen yaraya mide ülseri denir. Midenin iç kısmında mukusu üreten hücrelerden oluşan bir tabaka bulunur. Mukus, mideyi mide asitlerinden ve sindirim sıvılarından korur. Bu koruyucu tabaka zarar gördüğü zaman ülser ortaya çıkabilir.

     Mide ülserlerinde en çok görülen sebeplerden biri olan Helicobacter pylori (H. pylori) denilen bakterinin bulunmasıdır, mide asidinin fazla üretilmesine neden olur. Mide asidinin artması midenin iç kısmının mide asitlerine olan dayanıklılığının azalması ile birlikte mide  ve oniki parmak bağırsağında yaralar meydana gelir.
    
    
     Sinir, stres, karaciğer yetersizliği veya safra azlığı, kalp hastalıkları, sindirilmesi güç yiyeceklerin aşırı derecede kullanılması, sigara, çay, kahve veya asit yapıcı meşrubat içmek ve kullanmak veya bazı ilaçların uzun süre kullanılması mide ülserini doğuran nedenler arasındadır.

REFLÜ

Mide içeriğinin veya mide asidinin yukarı doğru yani yutma borusuna doğru yer değiştirmesine “reflü” denir. Yukarı doğru kaçan sıvı safra ve asit içerdiği için, hastalık zaman içinde yemek borusunda ciddi yaralara ve yanıklara  yol açar, kanser gelişim riski artar.
    
      Ağıza acı su gelmesi, göğüs kemiğinin arkasının yanması, gıdaların ekşi ve acı şekilde ağıza gelmesi reflünün en sık rastlanılan
belirtileridir.

      Reflünün başlıca nedenleri arasında birinci sırayı Helicobacter pylori (H. pylori) denilen bakteri yer almaktadır. Mide asidini arttırarak asidin yukarı yemek borusuna dogru basınç yapmasına neden olur bu şekilde mide kapakçıgı bozulur, yemek borusunda yaralanmalar ve yanıklar oluşur.

      Reflüye neden olan diger nedenlerse şu şekilde sıralanabilir; Şişmanlık karın içi basıncını artırarak yukarı dogru asit kaçmasına neden olur,sıkı kemer kullanımı  aynı neticeyi doğurabilir. Damar ve kas gevşetici ilaçlar, kemik erimesi tedavisinde kullanılan ilaçlar, kalsiyumlu ilaçlar, bazı tansiyon ve antidepresan ilaçlar agrı kesici ilaçlar da sıkça rastlanan nedenler arasında yer alır.
     
      Kolalı içecekler, kahve, alkol, koyu çay da reflüyü artırır. Bunlar hem mide kapağını gevşetir hem de mide salgısını artır. Her iki yönden de reflüyü artırıcı bir etkiye sahiptirler. Turşu, yağda kızartılmış yemekler ile çiğ soğan,sarımsak, nane, turp, tere gibi sebzelerin de fazla tüketildiğinde reflüyü artırdıgı tespit edilmiştir.

GASTRİT

Gastrit midenin iç yüzünde bulunan mukoza tabakasının iltihaplanmasıdır. Erişkinlerde ileri yaşlarda olmak üzere tüm toplumda sık görülen bir rahatsızlıktır. Çoğunlukla kronik (müzmin) gastrit görülür.
Ülsere göre daha yüzeysel bir hasar vardır. Fakat daha derinlere geçebilir ve ülser oluşturacak şekilde aşındırma yapabilir. Gastrit, çoğunlukla bakteriyel enfeksiyon sonucu oluşur.Toplumda sık rastlanan bir mide rahatsızlığıdır. Belirti vermeden de görülebilen bir hastalık olduğundan yaklaşık her iki yetişkinden birinde gastrit vardır.

    Şimdiye kadar bilinenler en önemli faktörlerin arasında, kronik H. pylori enfeksiyonu dikkat çekmektedir. Beslenme alışkanlığı, gastrit oluşumunda önemli bir faktördür. Kötü beslenme, alkol kullanımı, doğrudan mide yüzeyini tahriş ederek gastrite neden olabilir. Sigara kullanmak, mide üzerinde etkili olan siniri uyararak asit salgısını arttırır, fazla asit gastrite sebep olur. Gastrite sebep olan önemli faktörlerden biri de strestir, stresli kişilerde asit fazla salgılanır. Gastrite yakalanma riski artar. Bazı ilaçlar mideyi tahrip edebilir. Ayrıca böbrek ve karaciğer yetmezliği, solunum güçlüğü gibi rahatsızlıklar sonucu gastrit gelişebilir.

     Gastrit aniden oluşan, akut ve sürekli kronik olmak üzere ikiye ayrılır. Kronik gastrit, genelde çok az belirti verir ya da belirti vermeden seyreder. Uzun süren mide iltihabı vardır. Karnın üst tarafında ağrı, mide bulantısı, kusma meydana gelebilir. Geğirti, iştah azalması, şişkinlik görülebilir.
Akut gastritte, midede yanma, basınç ve ağrı görülür. Hasta, aç karnına ağrının arttığını belirtebilir. Bulantı ve kusma, kronik gastritte olduğu gibi akut gastritte de vardır. İlaç ve alkol, mide yüzeyinde yaraya neden olur. Bu yaraların kanaması sonucu, mide asidi kanla karışabilir ve kusarken koyu renk bir kan gelir. Yine akut gastritin ağırlaştığı durumlarda dışkı siyahlaşır
Etiketler : Ülser,Reflü,ve, Gastride, dikkat,Not: Sitemizdeki haberler belediyelerin kendi haberleridir sitemizin hiçbir sorumluluğu yoktur.

Bu Haber Toplam 1765 Defa Okunmuştur

Yorum Ekle Arkadaşına Gönder Yazdır Yukarı
 
  Yazarlarımız

Osman ÖZSOY
Kılıçdaroğlu'na neden Kemal adı verildi?

Yavuz SUBAŞI
GERİ DÖNÜŞÜM;GERİ KAZANIM… Kullandığımız çeşitl

Senai DEMİRCİ
Patlamaya utanan bomba...

Abdurrahman Dilipak
SP’de ortalık toz duman. Tartışmaları

Nurullah Aydın
TÜRK MİlLETİ’NİN YİĞİTLERİ VE HAİNLERİ

   Diğer Yazarlar

ÇOK OKUNANLAR

 
   

 Kullanıcı
 Parola
  Yeni Üye Şifremi Unuttum
 

Sponsor Bağlantılar Sponsor Bağlantı Sponsor Bağlantı Sponsor Bağlantı Sponsor Bağlantı
İlkelerimiz | Yasal Uyarı

 :: Ana Sayfa :: Editöre Gönder :: Günün Haberleri :: İletişim

 

Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
© 2008-2019 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
Haber Merkezi: +90 0212 667 66 66  |  Faks: +90 0212 667 66 66  |  Destek: info@belediyebulteni.com
Sayfa Üretimi: 0.2180  | Teknik Destek: info@belediyebulteni.com
Online: 25 Bugün: 662 Toplam: 1,787,496
Haberler artık Outlook'ta