Arama :

 
 
Günün Haberleri Firma Rehberi Ana Sayfam Yap Sitene Ekle İletişim Künye

07 Nisan 2020 Salı 16:14    

 

 
 
 
GERİ DÖNÜŞÜM;GERİ KAZANIM… Kullandığımız çeşitl

GERİ DÖNÜŞÜM;GERİ KAZANIM…

            Kullandığımız çeşitli tüketim malzemeleri,cam,metal,plastik,kağıt gibi değerlendirilebilir atıklar bir takım fiziksel ve kimyasal işlemlerden geçirilerek yeni bir hammadde veya ürüne  dönüştürebilirler.Yapılan bu işlemlerden sonra ikinci bir hammadde olarak üretim sürecine sokulmasına Geri dönüşüm denilir.

            Değerlendirilebilir atıkların kaynağında ayrı ayrı toplanması ,sınıflandırılması ,fiziksel ve kimyasal yöntemlerle başka ürünlere veya enerjiye dönüştürülmesi işlemlerinin bütünü Geri kazanım olarak tanımlanır.

            Atıkların kaynağında ayrıştırılarak toplanmasında en büyük görev ve katkı şüphesiz yerel yönetimlerindir.Bu görevin gerçekleştirilmesinde nihai tüketicilerin bilinçli olarak tüketmesi ve atıklarını bu bilinç çerçevesinde ayrıştırarak geri dönüşüm ve kazanıma katkıda bulunmaları şüphesiz ki önemli bir ayrıntıdır.

            Geri Dönüşümün yapılmasının belli başlıca faydalarını şu  şekilde özetleyebiliriz.

·         Doğal Kaynakların korunmasına katkısı olur.

·         Atık miktarı azalır

·         Enerji tasarrufu sağlanır

·         Geri dönüşüm ekonomiye katkı sağlar.

Türkiye de kişi başına düşen evsel atık miktarı 187 kg.dır.Evsel  ve ticari atıkların    yıllık miktarı yaklaşık 20 milyon ton olarak tahmin edilmektedir.Bu atıkların ise yaklaşık 3 milyon tonunu ise ambalaj atıkları oluşturmaktadır.

 

Uluslar arası standartlara göre evsel ve ticari atıkların % 12 si geri kazanılacakken bu rakam 2008 yılı verilerine göre en fazla 800 bin ton civarında kalmıştır.

            Daha sağlıklı ve verimli bir geri kazanım  için atıkların kaynağında ;konutlarda,işyerlerinde,okullarda ayrıştırılmış olarak toplanması önem kazanmaktadır.Bunun gerçekleşmesi içinde Belediyeler-tüketiciler ve geri dönüşüm sektörünün verimli bir işbirliğine girmeleri şarttır.

            Özellikle okullarda ve işyerlerinde pil,gazete,cam ve plastik şişe,metal tenekeler ve içeçek kutuları için toplama üniteleri hazırlanmasında fayda vardır.Ülke nüfusunun 12 milyonunun öğrenci olduğu gerçeğinden yola çıkarak basit bir organize ile okullarda ,okul aile birlikleri ve yerel yönetimlerle düzenlenecek teşvik edici kampanyalardan kesin sonuç alınabilir.

            İbret alınacak bir gerçek ise maalesef  ;bu atıklardan,konteynerlerden sokakta yaşayan başıboş hayvanlar beslenmekte diğer yandan ise de fakir insanların bu atıklar ekmek kapısı ,geçim kaynağı olmaktadır.Hijyenik olmayan , kötü şartlarda çöplerden kağıt,karton,şişelerin ayıklanması bu fakir insanlar tarafından yapılmaktadır.

            Aslında yapılacak iyi bir organizasyon ile belediyeler geri kazanımla atıkların toplanmasında harcadıkları ekonomik kaynağın bir kısmını tekrar kaynak olarak gelir hanelerine alabilirler.

            Çevre denilen gizemli kavramın saf ve temiz olarak kalması,su,hava ve toprağın kirlenmesinin aksine korunup  saflığının varlığını devam etmesine tüm insanlar olarak öncelikli bir görev bilinciyle sahip olunmalıdır.Yerel yönetimler demokrasinin en önemli ve en etkili unsurları olarak halkın bilincini bu doğrultuda ;geri dönüşüm ve kazanım ekseninde yönlendirmeliler ve geliştirmeliler.

            Belli gün ve haftalarda yapılan sözüm ona reklam amaçlı etkinlikler yerine ,etkili çalışmaların ve etkinliklerin yapılmasına öncülük etmeliler.

            Türkiye nüfusunun  % 20 sinin yaşadığı İstanbul da;İstanbulda da Türkiye nüfusunun  % 1 inin yaşadığı Bağcılar Belediyesinin Çevre ve Geri Dönüşüm ve Geri Kazanım konularında yaptığı takdire şayan çalışmalar umarız ki ülkemizde diğer belediyeler tarafından da uygulanabilir.

            Unutulmaması gereken ,zihinlere silinmeyecek  bir şekilde  nakşedilmesi gereken bir diğer gerçek de suyumuzu,havamızı,toprağımızı baba ve dedelerimizden değil gelecek nesillerden miras olarak aldığımızdır.

            Ne dersiniz,mirası koruyabilecekmiyiz? 

 

Yavuz Subaşı  / 

24.09.2009

Not: yazar yazıları ve yorumları yazarın kendi sorumluluğundadır.

Bu Yazı Toplam 13471 Defa Okunmuştur
Yorum Ekle Arkadaşına Gönder Yazdır Yukarı
 
  Yazarlarımız

Osman ÖZSOY
Kılıçdaroğlu'na neden Kemal adı verildi?

Yavuz SUBAŞI
GERİ DÖNÜŞÜM;GERİ KAZANIM… Kullandığımız çeşitl

Senai DEMİRCİ
Patlamaya utanan bomba...

Abdurrahman Dilipak
SP’de ortalık toz duman. Tartışmaları

Nurullah Aydın
TÜRK MİlLETİ’NİN YİĞİTLERİ VE HAİNLERİ

   Diğer Yazarlar

ÇOK OKUNANLAR

 
   

 Kullanıcı
 Parola
  Yeni Üye Şifremi Unuttum
 

Sponsor Bağlantılar Sponsor Bağlantı Sponsor Bağlantı Sponsor Bağlantı Sponsor Bağlantı
İlkelerimiz | Yasal Uyarı

 :: Ana Sayfa :: Editöre Gönder :: Günün Haberleri :: İletişim

 

Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
© 2008-2020 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
Haber Merkezi: +90 0212 667 66 66  |  Faks: +90 0212 667 66 66  |  Destek: info@belediyebulteni.com
Sayfa Üretimi: 0.0187  | Teknik Destek: info@belediyebulteni.com
Online: 12 Bugün: 465 Toplam: 2,076,143
Haberler artık Outlook'ta