Arama :

 
 
Günün Haberleri Firma Rehberi Ana Sayfam Yap Sitene Ekle İletişim Künye

17 Haziran 2019 Pazartesi 04:41    

 

 
 
 
Bursa,mimari tasarım atölyesi oluyor.

 Reklam
Yerli ve yabancı mimarların BURSA ilgisi
16 Kasım 2011 Çarşamba 12:30
Bursa,mimari tasarım atölyesi oluyor.
 

Yüksek lisans düzeyinde gerçekleştirecekleri proje için Bursa’yı tercih eden yerli ve yabancı mimarlar, Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen ‘UNESCO Dünya Miras Listesi başvuru çalışmaları süreci’, ‘Tarihi kültürel miras ve kentsel dönüşüm projeleri’ ve ‘1/100.000 ölçekli çevre düzeni planı’ hakkında bilgilendirildi.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü ile Fransa’da bulunan Paris Vilette Ulusal Yüksek Mimarlık Okulu (ENSAPLV), ortaklaşa gerçekleştirecekleri yüksek lisans düzeyindeki ‘Metropoliten Bağlamda Kentsel Proje’si için mimari tasarım atölyesi olarak Bursa’yı seçti.
ODTÜ Mimarlık Bölümü’nden Prof. Dr. Cana Bilsel ve Dr. Haluk Zelef ile ENSAPLV Üniversitesi’nden Prof. Pierre Bouche ve Dr. Claudio Seccı koordinatörlüğündeki 40 kişilik öğrenci grubu, atölye çalışması kapsamında Bursa’ya geldi.
Bursa’daki tarihi ve turistik mekanlarla kentsel dönüşüm alanlarını Uludağ Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nden Yrd. Doç. Dr. Tülin Vural Arslan koordinatörlüğünde yerinde inceleyen mimarlar, 30 Kasım Çarşamba gününe kadar çalışmalarını sürdürecek. Atatürk Kongre Kültür Merkezi’nde (Merinos AKKM) atölye çalışmalarına devam eden araştırmacılar, projenin birinci bölümünü ise 23 Kasım Çarşamba günü tamamlayacak.

Tarihi kimliğiyle dikkat çekti
Kentin hızlı gelişme dinamiklerinin önemi ile Hanlar Bölgesi ve Cumalıkızık Köyü’nün Dünya Miras Listesi’ne dahil olmak üzere UNESCO’ya başvurması dolayısıyla Bursa’yı seçtiklerini belirten çalışma grubu üyeleri, Bursa metropolünün bir bütün olarak kavranması amacıyla çalıştıklarını belirtti.
Grup üyeleri, kentsel dönüşüm alanları ile tarihi merkez ve odakların gelişen metropoliten içerisinde yeniden yorumlanması gerektiğini ifade etti. Cumalıkızık, İznik ve Mudanya ziyaretlerini tamamladıktan sonra çalışmanın 2. bölümünü de Ankara’da gerçekleştirileceklerini belirten uzmanlar, çalışma sonucunda oluşturulacak projeleri Ocak ayında sergilenmeyi ve kamuoyuyla paylaşmayı düşündüklerini ifade etti.


Bursa’da bulunan mimarlara, Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen çalışmalar hakkında da bilgiler verildi. Merinos AKKM’de gerçekleştirilen seminerde, Büyükşehir Belediyesi Etüd Proje Dairesi Başkanı Nalan Fidan, UNESCO Dünya Miras Listesi başvuru çalışmaları süreci olan ‘Bursa ve Cumalıkızık Osmanlı Kentsel Ve Kırsal Yerleşimleri (13. yy.-15. yy)’ hakkında bir sunum yaptı.
Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen tarihi, kültürel miras ve kentsel dönüşüm projeleriyle ilgili sunumunu da ilgiyle izleyen grup, ayrıca Türkiye’de ilk kez gerçekleştirilen 1/100.000 ölçekli çevre düzeni planı hakkında İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanı Murat Uşun ve Şehir Plancısı Uluay Güvener’den bilgiler aldı.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ
Etiketler : Yerli, ve, yabancı, mimarların, BURSA, ilgisi,Not: Sitemizdeki haberler belediyelerin kendi haberleridir sitemizin hiçbir sorumluluğu yoktur.

Bu Haber Toplam 1674 Defa Okunmuştur

Yorum Ekle Arkadaşına Gönder Yazdır Yukarı
 
  Yazarlarımız

Osman ÖZSOY
Kılıçdaroğlu'na neden Kemal adı verildi?

Yavuz SUBAŞI
GERİ DÖNÜŞÜM;GERİ KAZANIM… Kullandığımız çeşitl

Senai DEMİRCİ
Patlamaya utanan bomba...

Abdurrahman Dilipak
SP’de ortalık toz duman. Tartışmaları

Nurullah Aydın
TÜRK MİlLETİ’NİN YİĞİTLERİ VE HAİNLERİ

   Diğer Yazarlar

ÇOK OKUNANLAR

 
   

 Kullanıcı
 Parola
  Yeni Üye Şifremi Unuttum
 

Sponsor Bağlantılar Sponsor Bağlantı Sponsor Bağlantı Sponsor Bağlantı Sponsor Bağlantı
İlkelerimiz | Yasal Uyarı

 :: Ana Sayfa :: Editöre Gönder :: Günün Haberleri :: İletişim

 

Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
© 2008-2019 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
Haber Merkezi: +90 0212 667 66 66  |  Faks: +90 0212 667 66 66  |  Destek: info@belediyebulteni.com
Sayfa Üretimi: 0.2851  | Teknik Destek: info@belediyebulteni.com
Online: 13 Bugün: 292 Toplam: 1,840,100
Haberler artık Outlook'ta