Arama :

 
 
Günün Haberleri Firma Rehberi Ana Sayfam Yap Sitene Ekle İletişim Künye

21 Mayıs 2019 Salı 23:31    

 

 
 
 
Kale ve çevresinden başlayan Kültür Yolunu ana artere bağlayan Çamurcu Sokağın, Sokak Sağlıklaştırma Projesini tanı

 Reklam
Yollar Tarihin merkezinde buluşuyor
04 Ekim 2010 Pazartesi 15:23
Kale ve çevresinden başlayan Kültür Yolunu ana artere bağlayan Çamurcu Sokağın, Sokak Sağlıklaştırma Projesini tanıtmak üzere bilgilendirme toplantısı yapıldı.
 

Çamurcu sokak esnafının yoğun ilgi gösterdiği toplantıda, Belediye yetkililerinden Genel Sekreter Yardımcısı Cengiz Ağar, İmar ve Şehircilik Daire Başkanı Sezer Cihan, KUDEB Şube Müdürü Muhittin Aslan, ve Mimar Zafer Okuducu; Çamurcu Sokak aksı üzerinde yapılacak uygulamalar hakkında vatandaşlara bilgi verdiler. 

İmar ve Şehircilik Daire Başkanı Sezer Cihan, “Kültür Yolu’nu ana artere bağlayan Çamurcu sokağın, hazırlanan Sokak Sağlıklaştırma Projesi, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından onaylanmış, ihalesi yapılan sokağın yer teslimi yapılarak, 14.09.2010 tarihinde cephe düzenlemesine başlanılmıştır.

Özgün sokak dokusu korunmuş olan 260 metrelik aks üzerindeki sokaklarda, yöresel keymıh taşından yapılmış olan tescilli/tescilsiz evler yer almaktadır. Proje kapsamında; bütün evlerin sokağa cephe veren taraflarında, bahçe duvarlarında, kapılarda,  pencere doğramalarında, cumbalarda ve çatılarda restorasyon işleri yapılacaktır” dedi. 

Cihan, “Sokaklardaki mevcut asfalt kaldırılıp tüm alt yapıların (su ve kanalizasyon) yenilenerek elektrik ve telefon hatları da yeraltına alınmasının planlandığı projede, tüm bu uygulamalardan sonra sokaklar geleneksel bazalt taş ile döşenecektir” diye konuştu. 

‘Nisan 2011’de tamamlanması planlanan projede,  Sokak Sağlıklaştırma çalışmasının ardından kültürel mirasımız olan Antep evleri ve sokakları hak ettiği özgün kimliğine kavuşacak ve Kültür Yolu ile birlikte bu alanlar bir çekim merkezi haline gelecektir’ diyen Sezer Cihan;

‘Turizm potansiyelinin artmasının yanı sıra geleneksel dokunun korunmasıyla tarihten gelen tüm yaşam izlerinin nesiller boyu yaşatılmasının amaçlandığı proje, diğer bütün projelerimizde olduğu gibi kamu-sivil birlikteliğinin bir örneği olacağını’ vurguladı.

 
Etiketler : Yollar, Tarihin, merkezinde, buluşuyor,Not: Sitemizdeki haberler belediyelerin kendi haberleridir sitemizin hiçbir sorumluluğu yoktur.

Bu Haber Toplam 1957 Defa Okunmuştur

Yorum Ekle Arkadaşına Gönder Yazdır Yukarı
 
  Yazarlarımız

Osman ÖZSOY
Kılıçdaroğlu'na neden Kemal adı verildi?

Yavuz SUBAŞI
GERİ DÖNÜŞÜM;GERİ KAZANIM… Kullandığımız çeşitl

Senai DEMİRCİ
Patlamaya utanan bomba...

Abdurrahman Dilipak
SP’de ortalık toz duman. Tartışmaları

Nurullah Aydın
TÜRK MİlLETİ’NİN YİĞİTLERİ VE HAİNLERİ

   Diğer Yazarlar

ÇOK OKUNANLAR

 
   

 Kullanıcı
 Parola
  Yeni Üye Şifremi Unuttum
 

Sponsor Bağlantılar Sponsor Bağlantı Sponsor Bağlantı Sponsor Bağlantı Sponsor Bağlantı
İlkelerimiz | Yasal Uyarı

 :: Ana Sayfa :: Editöre Gönder :: Günün Haberleri :: İletişim

 

Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
© 2008-2019 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
Haber Merkezi: +90 0212 667 66 66  |  Faks: +90 0212 667 66 66  |  Destek: info@belediyebulteni.com
Sayfa Üretimi: 0.2381  | Teknik Destek: info@belediyebulteni.com
Online: 12 Bugün: 158 Toplam: 1,821,933
Haberler artık Outlook'ta