Arama :

 
 
Günün Haberleri Firma Rehberi Ana Sayfam Yap Sitene Ekle İletişim Künye

17 Haziran 2019 Pazartesi 19:18    

 

 
 
 
İzmir Körfez'inde çalışmalar başlıyor.

 Reklam
Yüzülebilir körfez için ilk adım
31 Ekim 2011 Pazartesi 08:28
İzmir Körfez'inde çalışmalar başlıyor.
 

İzmir Büyükşehir Belediyesi,  körfez dibindeki ve dere ağızlarındaki çamuru temizleyecek tarama gemisi ve römorkör alımı için açtığı ihaleyi sonuçlandırdı. 8 ay sonra İzmir Körfezi’nde hizmet vermeye başlayacak araçlar için Belediye, 9.3 milyon liralık yatırım yapıyor. 14 metre derinliği tarayabilecek gemi, saatte 800 ton çamuru 1-2 kilometre uzaklığa aktarabilecek. Proje, “yüzülebilir körfez” hedefinde önemli bir dönüm noktası olarak görülüyor.

Yüzülebilir Körfez” hedefiyle Büyük Körfez Projesi’ni başlatan İzmir Büyükşehir Belediyesi, saatte ortalama 800 ton çamuru 1-2 kilometre uzağa aktarabilecek kapasitedeki yeni tarama gemisi ve römorkör alımı için çıktığı uluslararası ihaleyi tamamladı. Biri Hollanda, 5’i Türk firması olmak üzere 6 firmanın katıldığı ihale sonuçlandı.  Kesici-emici tip tarama gemisi ihalesini Gözüyılmaz Mühendislik ve Gemi Sanayi Ltd. Şti.,  römorkör ihalesini de Ge-Ta – Tülay Denizcilik İş Ortaklığı kazandı. İhaleyi kazanan firmalar, İZSU Genel Müdürlüğü’nün ihale şartnamesindeki özelliklere uygun olarak gemi ve römorkörü hazırlayıp 8 ay içerisinde İzmir’e teslim edecek. İZSU, römorkör için 1 milyon 380 bin Euro (3 milyon 463 bin TL.),  kesici-emici tip tarama gemisi için de 5 milyon 850 bin liralık yatırım yapacak.

Yeni ve yüksek kapasiteli tarama gemisi Körfez’e akan derelerin ağızlarında ve Körfez’in kuzeyinde bir sirkülasyon kanalı açılmasında kullanılacak.  Tarama gemisi, bir saatte ortalama 800 ton çamuru (yüzde 20’si çamur yüzde 80’i su olan 4 bin ton malzemeyi)  1-2 kilometre uzağa aktarabilecek kapasitede olacak. 

 

Evden çıkıp denize girebilmek

Büyük Körfez Projesi’nin, İzmir iç körfezinin hayatiyetini sürdürmesiyle doğrudan ilgili olduğunu söyleyen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, “Körfez’e irili ufaklı 16 adet dere ve kollarından alüvyon akışı oluyor. Bu alüvyonlar giderek körfezi sığlaştırıyor ve dolduruyor. Bizden önceki dönemde, 20 yılı aşkın bir çalışmayla başlayan Büyük Kanal Projesi’ni, geçtiğimiz yaz aylarında yaptığımız temizlik ve ilave hat yapımı gibi çalışmalarla ciddi anlamda revize ettik. Şimdi de alacağımız gemiyle körfezin sürekli taranmasını ve gelen alüvyonların bertaraf edilmesini sağlayacağız. Güney aksından, yani Yeni Kale Burnu’ndan Liman’a doğru gelen ve kuzeydeki sığlıkta yavaşlayan hakim akıntıyı açacağımız kanalla hızlandırıp sirkülasyon sağlayacağız. Böylelikle körfezdeki deniz suyu kalitesini artırmayı ve canlılığı maksimum düzeye çıkaracağız” şeklinde konuştu.

Başkan Kocaoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Büyük Körfez Projesi, Türkiye’nin en büyük geri dönüşüm projesi olacak. Tüm hayalimiz, balıkçıların balığını yakalayacağı, İzmirliler’in evlerinden çıkıp denize girebilecekleri bir körfeze sahip olmak. Hayata geçirdiğimiz projelerin yanına bunu da ekleyerek kentin çıtasını yükseltmek ve İzmir’i, çevre konusunda dünyanın dikkate değer kentlerinden biri haline getirmek istiyoruz.”

Geminin özellikleri

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin alacağı gemi; kesici-emici birimi, tarama bomu ve destekleri, tarama pompası ve aksesuarları, kazıklar, bom ve kazık vinçleri, güç üniteleri ve elektrik sistemlerinden oluşacak. Geminin çamurları taşıyacak dubası olacak. Taranan malzeme miktarı ve tarama derinliği göstergeleri bulunacak. 14 metre derinliği tarayabilecek geminin maksimum katı taşıma kapasitesi saatte 800 ton, yüzde 20 oranında katı madde içerdiğinde de saatte 4 bin ton olacak. Gemi dubanın haricinde taranan çamurların 1.5 kilometre öteye taşınmasına imkan verecek düzenekleri içerecek. Minimum yakıt tüketimi ile çalışacak römorkör ise tarama gemisinin nakliyesinde kullanılacak.  İhaleyi kazanan yüklenici firma,  Türk ve Uluslararası Loyd kurallarına uygun olarak hazırladıklarını projelerini İZSU Genel Müdürlüğü’ne sunup onayını aldıktan sonra imalatını yapacak.

 
Etiketler : Yüzülebilir, körfez, için, ilk, adım,Not: Sitemizdeki haberler belediyelerin kendi haberleridir sitemizin hiçbir sorumluluğu yoktur.

Bu Haber Toplam 1966 Defa Okunmuştur

Yorum Ekle Arkadaşına Gönder Yazdır Yukarı
 
  Yazarlarımız

Osman ÖZSOY
Kılıçdaroğlu'na neden Kemal adı verildi?

Yavuz SUBAŞI
GERİ DÖNÜŞÜM;GERİ KAZANIM… Kullandığımız çeşitl

Senai DEMİRCİ
Patlamaya utanan bomba...

Abdurrahman Dilipak
SP’de ortalık toz duman. Tartışmaları

Nurullah Aydın
TÜRK MİlLETİ’NİN YİĞİTLERİ VE HAİNLERİ

   Diğer Yazarlar

ÇOK OKUNANLAR

 
   

 Kullanıcı
 Parola
  Yeni Üye Şifremi Unuttum
 

Sponsor Bağlantılar Sponsor Bağlantı Sponsor Bağlantı Sponsor Bağlantı Sponsor Bağlantı
İlkelerimiz | Yasal Uyarı

 :: Ana Sayfa :: Editöre Gönder :: Günün Haberleri :: İletişim

 

Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
© 2008-2019 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
Haber Merkezi: +90 0212 667 66 66  |  Faks: +90 0212 667 66 66  |  Destek: info@belediyebulteni.com
Sayfa Üretimi: 0.2221  | Teknik Destek: info@belediyebulteni.com
Online: 10 Bugün: 661 Toplam: 1,840,469
Haberler artık Outlook'ta